Den här webbplatsen använder kakor (cookies). Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor. Vad är kakor?

Nämnder och ledamöter från och med 1 januari 2019

På regionfullmäktige den 19 november 2018 valde församlingen ledamöter och ersättare till den nämndstruktur som börjar gälla den 1 januari 2019.

Här nedan kan du se vilka ledamöter och ersättare som kommer att sitta i respektive nämnd under perioden 2019-2022.

Revisorerna

Regionstyrelsen

Hälso- och sjukvårdsnämnden

Forskning- och utbildningsnämnden

Folktandvårdsnämnden

Servicenämnden

Samhällsbyggnadsnämnden

Regionala tillväxtnämnden

Kultur- och fritidsnämnden

Gemensamma nämnden för företagshälsovård samt tolk- och översättarservice

Patientnämnden

9 revisorer för granskning av regionens räkenskaper och förvaltning

Sara Dicksen (M) ordförande
Anders Larsson (C) vice ordförande
Gunilla Karlsson (S) 2:e vice ordförande
Annica Blomgren (S)
Kerstin Nilsson (S)
Sven Landh (KD)
Lena Jansson (M)
Larz Lundberg (L)
Nils Gunnarsson (SD)

15 ledamöter och 15 ersättare till regionstyrelsen

Ledamöter
Andreas Svahn (S) ordförande
Behcet Barsom (KD) vice ordförande
Ola Karlsson (M) 2:e vice ordförande
Karin Sundin (S)
Daniel Andersson (S)
Nina Höijer (S)
Joakim Carlsson (S)
Irén Lejegren (S)
Torbjörn Ahlin (C)
Sebastian Cehlin (M)
Anna Ågerfalk (L)
Mats Gunnarsson (MP)
Elin Jensen (SD)
Per Söderlund (SD)
Jihad Menhem (V)

Ersättare
Carina Dahl (S)
Per Eriksson (S)
Gunnel Kask (S)
Azra Prepic (S)
Marie Holm (KD)
Sven-Erik Sahlén (KD)
Charlotte Edberger Jangdin (C)
Lars-Göran Zetterlund (C)
Oskar Svärd (M)
Pär-Ove Lindqvist (M)
Willhelm Sundman (L)
Monika Aune (MP)
Gunilla Fredriksson (SD)
Fredrik Dahlberg (SD)
Jessica Carlqvist (V)

15 ledamöter och 9 ersättare till hälso- och sjukvårdsnämnden

Ledamöter
Karin Sundin (S) ordförande
Behcet Barsom (KD) vice ordförande
Sebastian Cehlin (M) 2:e vice ordförande
Peter Björk (S)
Gunnel Kask (S)
Lars-Eric Johansson (S)
Kerstin Bergström Persson (S)
Carina Dahl (S)
Charlotte Edberger Jangdin (C)
Ulrika Björklund (M)
Kajsa Rosén (L)
Monika Aune (MP)
Gunilla Fredriksson (SD)
Patrik Nyström (SD)
Anneli Mylly (V)

Ersättare
Ulla Kalander Karlsson (S)
Azra Prepic (S)
Malin Ekberg (S)
Ewa Sundkvist (KD)
Xerxes Åkerfeldt (C)
Maria Lönnberg (M)
Carl Alm (M)
Anna Nordquist (M)
Habib Brini (SD)

9 ledamöter och 9 ersättare till forskning- och utbildningsnämnden

Ledamöter
Margareta Ehnfors (KD), ordförande
Roger Rådström (S), vice ordförande
Kristian Berglund (M) 2:e vice ordförande
Inger Trodell Dahl (S)
Ewa-Leena Johansson (S)
Emilia Molin (C)
Isac Nordin (M)
Hendrik Bojloo (L)
Lina Särén (SD)

Ersättare
Jonas Åkerman (S)
Johanna Svärd (S)
Eva Palmqvist (S)
Conny Harrysson (KD)
Maria-Pia Karlsson (C)
Ylva von Scheele (M)
Göran Gustafsson (M)
Marcus Willén Ode (MP)
Sergej Salnikov (SD)

9 ledamöter och 9 ersättare till folktandvårdsnämnden

Ledamöter
Maria Comstedt (C), ordförande
Kristine Andersson (S), vice ordförande
Anna Nordquist (M), 2:e vice ordförande
Farhan Mohammad (S)
Lars-Erik Soting (S)
Conny Harrysson (KD)
Anders Brandén (M)
Mats Einestam (L)
Bo Ammer (SD)

Ersättare
Sharla Ojagh (S)
Ulf Ström (S)
Fred Kiberu Mpiso (S)
Jan Johansson (KD)
Ann Alvenfors (C)
Mbuche Lameck (M)
Egbal Kamran (M)
Bodil Lennartsdotter Eriksson (MP)
Habib Brini (SD)

13 ledamöter och 11 ersättare till servicenämnden

Ledamöter
Håkan Stålbert (KD), ordförande
Joakim Carlsson (S), vice ordförande
Mats Gunnarsson (MP) 2:e vice ordförande
Ulla Bergström (S)
Urban Jonsson (S)
Bernt Karlsson (S)
Jonas Levin (KD)
Magnus Eriksson (C)
Eric Viduss (M)
John Hägglöf (M)
Henrik Johansson (L)
Greger Persson (SD)
Margareta Carlsson (V)

Ersättare
Jette Bergström (S)
Lars Malmberg (S)
Anette Jansson (S)
Mikael Wahlberg (S)
Sven-Erik Sahlén (KD)
Tommy Karlsson (C)
Geoffrey Lameck (M)
Stefan Stark (M)
Ia Malmqvist (MP)
Per Söderlund (SD)
Tore Mellberg (V)

15 ledamöter och 9 ersättare till samhällsbyggnadsnämnden

Ledamöter
Nina Höijer (S), ordförande
Magnus Lagergren (KD) vice ordförande
Oskar Svärd (M) 2:e vice ordförande
Andreas Brorsson (S)
Eva Järliden (S)
Jouni Slagner (S)
Solveig Oscarsson (S)
Leif Lewin (S)
Lars-Göran Zetterlund (C)
Pär-Ove Lindqvist (M)
Fredrik Askheim (L)
Monika Aune (MP)
Mats Seijboldt (SD)
Elin Jensen (SD)
Katarina Raneborn (V)

Ersättare
Theres Magnusson (S)
Filip Stark (S)
Kent Grängstedt (S)
Björn Junaeus (KD)
Wendla Thorstensson (C)
Arne Kumm (M)
Johan Kumlin (M)
Ronnie Erhard (M)
Geger Persson (SD)

15 ledamöter och 9 ersättare för regionala tillväxtnämnden

Ledamöter
Irén Lejegren (S), ordförande
Torbjörn Ahlin (C) vice ordförande
Willhelm Sundman (L) 2:e vice ordförande
Rolf Karlsson (S)
Yvonne Nilsson (S)
Bulent Oktay (S)
Theres Andersson (S)
Annalena Järnberg (S)
Bo Rudolfsson (KD)
Tom Rymoen (M)
Torbjörn Appelqvist (M)
Fredrik Persson (MP)
Patrik Nyström (SD)
Fredrik Dahlberg (SD)
Kenneth Lantz (V)

Ersättare
Bror-Erik Israelsson (S)
Ingrid Båve (S)
Margareta Scherlund (S)
Malko Prince M´peti Eliya (KD)
Anders Lycketeg (C)
Anna Danielsson (M)
Magnus Johansson (M)
Marcus Ahltun (M)
Sergej Salnikov (SD)

9 ledamöter och 9 ersättare till kultur- och fritidsnämnden

Ledamöter
Torbjörn Ahlin (C), ordförande
Eva-Lena Jansson (S), vice ordförande
Monika Aune (MP) 2:e vice ordförande
Gert Stark (S)
Camilla Sörman (S)
Malin Silén (KD)
Martin Hårsmar (M)
Eva Leitzler (M)
Pernilla Marberg (SD)

Ersättare
Inga-Britt Ritzman (S)
Nils-Erik Pettersson (S)
Gunilla Pihlblad (S)
Gunn Öjebrandt (KD)
Abdulrahman Ibrahim Muhammad (C)
Emelie McQuillan (M)
Marianne Hamp (M)
Birgitta Borg (L)
Per Söderlund (SD)

9 ledamöter och 9 ersättare till gemensamma nämnden för företagshälsovård samt tolk- och översättarservice

Ledamöter
Anders Lycketeg (C), ordförande
Daniel Andersson (S)
Mayson Murad (S)
Birgitta Hultin (S)
Kent Hiding (KD)
Tomas Klockars (M)
Lennart Carlsson (M)
Jeanette Nilsson (L)
Fredrik Rosenbecker (SD)

Ersättare
Lars Gustav Schill (S)
Carina Sätterman (S)
Nafih Mawlod (S)
Layla Abou Tacca (KD)
Marlene Bråtner (C)
Nedim Karic (M)
Anna Stark (M)
Malin Bjarnefors (MP)
Sven-Erik Kilsten (SD)

9 ledamöter och 9 ersättare till patientnämnden

Ledamöter
Lilla Alkman (KD), ordförande
Jan Zetterqvist (S), vice ordförande
Anna Stark (M), 2:e vice ordförande
Veronica Ulfgren (S)
Bertil Forsebrink (S)
Christina Pettersson (C)
Ann-Katrine Jondelius (M)
Carina Riberg (MP)
Elin Jensen (SD)

Ersättare
Ewa Viktorsson (S)
Bo Stenberg (S)
Eva Rysén (S)
Kristina Borén (KD)
Jessika Edetun Falk (C)
Cecilia Albertsson (M)
Elvir Vehabovic (M)
Yvonne Nilsson (L)
Oscar Lundqvist (SD)


Sid-funktioner och -information

Sidan granskades den 20 november 2018

Innehållsansvarig: Carl Olsson

Publicerad av Carl Olsson