Foto: Elin Abelson, Region Örebro län.
Simon Athlin som både är infektionsläkare vid Universitetssjukhuset Örebro och lektor vid Institutionen för medicinska vetenskaper lyfter hur betydelsefullt det har varit med läkarutbildningen för regionens självförsörjning av läkare.
– Många av de läkare som idag anställs inom regionen är utbildade inom vårt eget läkarprogram, men vi försörjer även alla andra Sveriges regioner med välutbildade läkare. Kvaliteten på utbildningen har hela tiden varit hög sedan starten 2011, berättar han.
Han hänvisar till det nationella AT-prov som läkare måste göra efter avslutat allmäntjänstgöring för att få läkarlegitimation.
– För läkare som examinerats av oss i Örebro har andelen som godkänns på AT-provet legat i topp under många år när man jämför med övriga lärosäten. Det är vi förstås glada och stolta över och det vi hör är att de flesta studenter trivs väldigt bra under sin utbildning här, säger Simon Athlin.
Här kan du läsa om firandet på Campus USÖ.
Simon Athlin, infektionsläkare. Foto: Elin Abelson, Region Örebro län.
Did the content help you?
If you would like to send some feedback, you may do that
Thank you for your feedback!
Last updated: Friday, May 22, 2026