Du är på Region Örebro läns webbplats.

Region Örebro län Region Örebro län
Sök

Nobelprisets upptäckter stärker Universitetssjukhuset Örebros cancerforskning

Publicerad: 2025-12-08 17:16

Årets Nobelpris i fysiologi eller medicin gick till forskare som upptäckt hur vissa immunceller, de så kallade regulatoriska T-cellerna, hjälper kroppen att hålla immunförsvaret i schack. Vid Universitetssjukhuset Örebro pågår forskning med koppling till detta område, där forskare undersöker hur samma immunceller påverkar utvecklingen av urologiska cancerformer.

Jessica och Sabina

Från vänster: Forskarna Jessica Carlsson och Sabina Davidsson. Foto: Elin Abelson, Region Örebro län.

Nobelpriset i fysiologi eller medicin gick till Mary Brunkow, Fred Ramsdell och Shimon Sakaguchi för deras banbrytande upptäckter om så kallad immuntolerans, kroppens förmåga att undvika att angripa sig själv. Deras forskning har upptäckt hur en speciell typ av immunceller, regulatoriska T-celler som kallas Tregs, fungerar som immunförsvarets broms. Utan dessa celler riskerar kroppen att utveckla autoimmuna sjukdomar men när bromsen blir för stark kan den i stället skydda tumörer och försvåra kroppens förmåga att bekämpa cancer.

Immunförsvarets balans i fokus

Vid Universitetssjukhuset Örebro bedrivs forskning som ligger helt i linje med Nobelprisets tema. Sedan över ett decennium studerar forskare hur immunförsvarets balans mellan attack och tolerans påverkar utvecklingen av urologisk cancer.

Sabina Davidsson och Jessica Carlsson är docenter i biomedicin och jobbar som forskare inom Verksamhetsområde urologi.

– När vi började som doktorander 2009 hade kliniken forskningsfokus på sambandet mellan immunförsvaret och cancerutveckling, då främst inom prostatacancer, berättar Sabina Davidsson, enhetschef vid klinikens FoU-enhet. 

I forskningen ingick redan då studier där de tittade specifikt på vilken roll Tregs hade för utveckling av cancer. 2013 publicerades deras första studie som visade att patienter med hög förekomst av Tregs i prostatatumörer hade en sämre prognos än de med låg förekomst, ett fynd som senare bekräftades även vid njurcancer.

Forskarna har dessutom visat att den vanligaste bakterien i prostatatumörer, Cutibacterium acnes, kan locka till sig Tregs och därmed skapa en immunhämmande miljö som gynnar tumörens överlevnad.

Idag har forskningen breddats och numer studeras immunförsvarets roll vid utveckling av all urologisk cancer. Med hjälp av nya metoder och AI-baserad analys kartlägger teamet samspelet mellan olika typer av immunceller och tumören för att identifiera nya biomarkörer, verktyg som kan förbättra både diagnos och prognos vid urologisk cancer.

– Tack vare Nobelpristagarnas upptäckter har vi fått en helt ny förståelse för immunförsvarets finstämda reglering. Det har öppnat dörren för nya immunterapier som kan rikta sig mot Tregs och återställa balansen så att kroppen på nytt kan känna igen och angripa cancerceller, berättar Jessica Carlsson.

Jessica

Forskaren Jessica Carlsson vid Region Örebro län. Foto: Elin Abelson, Region Örebro län.

Sabina

Forskaren Sabina Davidsson, Region Örebro län. Foto: Elin Abelson, Region Örebro län.

Faktaruta

Hade du nytta av innehållet på denna sida?

Senast uppdaterad: den 8 december 2025

Bläddra bland resultaten på din sökning