Du är på Region Örebro läns webbplats.

Region Örebro län Region Örebro län
Sök

Ny forskning kan förändra behandlingen av peniscancer

Publicerad: 2026-08-31 13:22

Många män med peniscancer kan slippa en omfattande operation i ljumskarna. Det visar forskning från Universitetssjukhuset Örebro. ”Vi såg också att sjukdomen kan påverka immunförsvaret tidigt samt att vården behöver bli bättre på att uppmärksamma symtom på andra HPV-relaterade cancerformer hos dessa patienter”, berättar forskaren Dominik Glombik.

Forskaren Glombik

Forskaren Dominik Glombik. Foto: Håkan Risberg, Region Örebro län.

Peniscancer är en ovanlig men allvarlig sjukdom. När det finns risk för spridning till lymfkörtlarna har det tidigare ofta krävts omfattande kirurgi. Nu visar forskningen att en mer skonsam metod, så kallad portvaktskörtelbiopsi, med hög säkerhet kan hitta cancerceller i lymfkörtlarna.

– Det betyder att över 80 procent av patienterna kan slippa en stor lymfkörteloperation. Det är av största vikt eftersom vår forskning visar att komplikationer efter omfattande lymfkörteloperationer är betydande och kan finnas kvar under flera år, med ökad risk för bland annat infektioner och blodproppar, säger Dominik Glombik, specialistläkare inom Verksamhetsområde urologi och nydisputerad vid Örebro universitet.

Kan påverka immunförsvaret tidigt

Ett annat viktigt fynd är att peniscancer kan orsaka en tidig hämning av kroppens immunförsvar. Denna upptäckt ger ökad förståelse för sjukdomens biologi och kan på sikt bidra till bättre möjligheter att använda immunterapi.

Ökad vaksamhet för andra cancerformer

Redan idag är det känt att ungefär hälften av alla fall av peniscancer orsakas av humant papillomvirus, HPV. Den nya forskningen visar att män som haft peniscancer löper en två till tre gånger högre risk att drabbas av andra HPV-relaterade cancerformer, exempelvis i munhåla, svalg och analkanal.

– Detta innebär inte att patienterna ska genomgå nya, resurskrävande screeningprogram. Däremot ser vi ett tydligt behov av förbättrad övervakning. Vid de ordinarie återbesöken för peniscancer bör vi läkare rutinmässigt ställa riktade frågor om symtom från mun, svalg och analkanal för att tidigt kunna fånga upp varningssignaler, förklarar Dominik Glombik.

– Våra resultat visar hur viktigt det är att både utveckla skonsammare behandlingar med exakt kirurgi, och att vi har ett helhetsperspektiv på patienten under lång tid efter behandlingen. Det understryker också hur otroligt viktig den allmänna HPV-vaccinationen är för både pojkar och flickor, avslutar han.

Faktaruta

  • Årligen opereras cirka 100–120 peniscancerpatienter vid Universitetssjukhuset Örebro. Medelåldern är 70 år och en fjärdedel är under 60 år. Det farligaste med peniscancer är om den har börjat sprida sig.
  • Portvaktskörtelbiopsi innebär att de första lymfkörtlarna som cancern kan sprida sig till undersöks. Vid portvaktskörtelbiopsi sprutas radioaktivt spårämne in vid penis och sedan utförs en undersökning för att hitta den exakta körteln.
  • HPV, humant papillomvirus, är en viktig riskfaktor för flera cancerformer och orsakar ungefär hälften av alla fall av peniscancer.
  • Universitetssjukhuset Örebro är ett av två nationella centra för botande kirurgi vid peniscancer i Sverige. Den centraliserade vården har gjort det möjligt att bygga upp stor expertis och bedriva forskning som kan förbättra vården för patienterna.
  • Avhandlingen vid Örebro universitet heter: Penile cancer: Diagnosis, prognosis and treatment

Hade du nytta av innehållet på denna sida?

Senast uppdaterad: den 31 augusti 2026

Bläddra bland resultaten på din sökning