Du är på Region Örebro läns webbplats.

Region Örebro bezirk Region Örebro bezirk
Search

Det har börjat bubbla ordentligt bland länets filmskapare

Veröffentlicht: 2025-10-08 15:00

I helgen är det biopremiär för den lokalproducerade långfilmen "Må du leva" i regi av Malin Dahl, Backa studios i Lindesbergs kommun.

Poster Må du leva med äldre vitskäggig man och bildcollage med stillbilder ur filmen

Stillbilder ur filmen Må du leva, foto av Johnny Wernersson

Förutom i Örebro kan du se den i Stockholm, Göteborg, Lund, Umeå och ett fyrtiotal biografer över hela Sverige under hösten.

Jerry Eriksson, utvecklingsledare på filmområdet hos Region Örebro län, ser filmen som ett gott tecken på att Region Örebro läns satsning på professionell filmproduktion fått det att börja bubbla ordentligt bland länets filmskapare:

– Bara under åren 2024/2025 har vi haft biopremiär på två långfilmer från regionala produktionsbolag. Förutom denna tänker jag på Eyra Medias "Ur mörkret". Och en tredje regionalt producerad långfilm har planerad premiär 2026.

Filmens regissör Malin Dahl (långfilmen "Lantisar") är väldigt glad för att filmen äntligen får sin breda premiär:

– "Må du leva" är ett resultat av ett nära samarbete mellan tre bolag i Örebro län: Backa Studios, Twin Pictures och Studio Storm, och det känns jättekul för oss alla att filmen nu får en så fin spridning genom distributören Cinecct Sweden AB som sköter biolanseringen.

Visningsstöd ger miniturné i länet

Med visningsstöd från Region Örebro län planerar distributören en miniturné bland biografer i Örebro län där delar av teamet kommer finnas på plats, berätta om filmen och svara på frågor.

Hittills klara för denna turné är biografer i Lindesbergs kommun , Örebro kommun, Kumla kommun, Askersunds kommun, Nora Kommun, Hällefors kommun och Ljusnarsbergs kommun. Håll utkik!

Hat Ihnen dieser Inhalt weitergeholfen?

Zuletzt aktualisiert: Donnerstag, 9. Oktober 2025

Browse your search results