- Målet med nära vård är en jämlik hälsa och att förlänga den tredje åldern genom att stärka den enskilda personen. Vi gör det genom att arbeta personcentrerat, sammanhållet och hälsofrämjande. Vi utgår från där personen befinner sig, sa seniorlotsarna Marie Tall och Anneli Söderberg på kunskapsfrukosten i oktober.
Förändrat arbetssätt
Under kunskapsfrukosten beskrev de hur socialförvaltningen i Örebro kommun ändrat sitt arbetssätt den senaste tiden. Idag arbetar de med HFS-nätverket, ett nätverk för hälsofrämjande och hälsosjukvård. De ingår i en temagrupp som aktivt driver utvecklingen mot ett jämlikt hälsofrämjande och hälsosjukvård.
Marie och Anneli visade även en film under kunskapsfrukosten som beskriver hur deras arbete med personcentrering och samarbete ser ut, och hur det kan inspirera till att arbeta för att skapa hälsa tillsammans.
Var du inte med? Ingen fara! Här är hela kunskapsfrukosten.
Se inspelningen av kunskapsfrukosten
Seniorlotsarna Marie Tall och Anneli Söderberg berättar om sitt arbete.
Örebro kommuns utvecklingsarbete
Filmen beskriver utvecklingsarbetet som Örebro kommun gjort.
Hat Ihnen dieser Inhalt weitergeholfen?
Wenn Sie Feedback dazu senden möchten, was wir besser machen können, können Sie dies tun
Vielen Dank für Ihre Einreichung
Zuletzt aktualisiert: Mittwoch, 30. Oktober 2024