Wir verwenden Cookies, um Ihr Anwendererlebnis zu verbessern, Statistik zu erstellen und um bestimmen notwendige Funktionen der Internetpräsenz sicherstellen zu können.
Diese Nachricht ist älter als 6 Monate und kann Informationen enthalten, die nicht mehr aktuell sind.
Stigande inflation, högre styrränta och något svagare BNP skapar en avvaktande marknad i Sverige. I Örebro län är det störst utmaningar för lantbrukarna.
Det är mycket som händer i Sverige just nu, både på nationellt och regionalt plan. Och med anledning av kriget i Ukraina har Region Örebro län har tillsatt en grupp som ska fånga upp och analysera en möjlig påverkan på näringslivet i Örebro län.
För att få en bra och rättvis bild av läget i länet har Region Örebro läns Ukrainagrupp haft möten med representanter från olika större organisationer (bl.a. Almi, Agro Örebro och Business Region Örebro) som är engagerade i länets näringsliv.