Den här webbplatsen använder kakor (cookies). Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor. Vad är kakor?

Tidigare stipendiater

Kulturstipendium och kulturstipendiater mellan 1963 och 2018

2018
Amanda Ekberg, Teater
Sirwan Karvani, Litteratur
Niclas Jonsson, Musik
Sébastien Dubé, kulturpris

2017
Gunilla Dovsten, Lindesberg, Konsthantverk
Eva Dällerud, Karlskoga, Teater
Lasse Persson, Örebro, Fotografi
Maria Sveland, kulturpris

2016
Magdalena Eriksson, Vintrosa, Bildkonst
Åsa Gustafsson, Gyttorp, Teater/kulturarv
Emma Öhman, Örebro, Teckenspråkig scenkonst
Anders och Birgitta Fasth, kulturpris

2015
Lovisa Charlier, Kumla, Film
Helena Hedlund, Dyltabruk, Litteratur 
Sambarevolutionen, Örebro, Musik
Cecilia Jansson, kulturpris

2014
Johanna Oranen, Örebro, Bildkonst/konsthantverk
Christian Svarfvar, Örebro, Musik
Moa Rudebert, Nora, Konsthantverk
Alexandra Royal, kulturpris

2013
Roberth Ericsson, Karlskoga, Litteratur
Lotta Thörnquist, Örebro, Teater
Ideella kulturföreningen DRIFT, Scenkonst
Anders Jacobsson och Sören Olsson, kulturpris

2012
Linn Ragnarsson, Örebro, Dans
Klara Brynge, Lindesberg, Smyckekonst
Johannes Thorell, Örebro, Musik
Teater Martin Mutter, kulturpris

2011
Ellinor Ljungkvist, Lindesberg, Videokonst
Marcus Carlsson, Karlskoga, Film
Oskar Bly, Nora, Musik
Anders Damberg, kulturpris

2010
Guldsmedshyttans Musikkår/Hemvärnets Musikkår, Guldsmedshyttan, Musik
Jonatan Knut, Nora, Bildkonst
Stefan Rydéen, Konst
Arne Johnsson, kulturpris

2009
Eva Olsson och Jonas Nilsson, Örebro, Videokonst
Ann Sidén, Örebro, Bildkonst 
Anna Duberg, Örebro, Dans
Björn Johansson, Kulturpris 50 000:-

2008
Maria Sedell, Örebro, Konsthantverk/Konstnär
Stefan Berglind, Kilsmo, Musik
Leif Hjalmarsson, Örebro, Folkbildning  
Gerd Göran, Kulturpris 50 000:-

2007
Eva Dobreff, Örebro, Musikpedagog
Jonny Lundgren, Örebro,  Teater
Staffan Ernestam, Örebro, Musik
Ingela och Lars Agger, Kulturpris 50 000:-

2006
Berit Norén-Lindgren, Askersund  Litteratur
Mervi Kiviniemi, Örebro,Örebro  Konstnär
Kaveh Kodie Kabinejad, Örebro,  Musik
Magnus Wetterholm, Kulturpris 50 000:-

2005
Johan Gille och Jenny Gille, Lerbäck, teater
Maria Rinaldo, Peter Rinaldo och Enar Karlsson, Hällefors, film
Sirwan Karvani, Örebro, författare
Pär Strömberg, Örebro, konstnär

2004
Ryozo Miki, Örebro, konst
Tobias Bader och Linnea Nilsdotter, Kumla, Dans
Anna Ekholm, Örebro, konst
Sofi Jeannin-Foissard, Lindesberg, musik

2003
Tomas Dömstedt, Fjugesta, litteratur
Toby Gunn, Örebro, dans
Öivind Harsem, Karlskoga, konst
Monica Wahlgren, Örebro, litteratur

2002
Henrik Agger, Hallsberg, cirkus  
Anna Jansson, Vintrosa, litteratur
Johan Ledung, Örebro, konstnär
Magnus Wetterholm, Nora, allkonstnär

2001
Frida Nilsson, Örebro, teater
Björn Bihl, Kumla, Närkedialekt
Kerstin Jofjell, Glanshammar, konstnär
Hasse Jansson, Fellingsbro, illustratör
Åke Mossberg, Nora, lokalhistoria
Konsthantverkarna i Örebro

2000
Magdalena Eriksson, Vintrosa, konstnär
Teresa Amoros Blomkvist och Claudio Vargas, dansare Örebro
Pernilla Carlzon, Örebro, musiker
Gunnela Björk, Örebro, folkbildning

1999
Ullabritt Jonsson, Askersund
Bo Hazell, Örebro
Josie Ahlström, Örebro
Lennart Lindgren, Degerfors
Wispering Band, Örebro
Joybells, Örebro

1998
Roger Storm, Örebro
Gösta Svensson, Askersund
Gull-Maj Broberg, Lindesberg
Dragomir Rajcovic´, Örebro
Carl A Lindstén, Örebro
Kulturföreningen Contra, Örebro
Granbergsdals byalag, Karlskoga

1997
Siv Ahlstrand, Hallsberg
Olle Bergström, Örebro, folkbildning
Johansson Owe, Halmstad, silversmed
Greger Tallroth, Örebro, fotograf
Wivian Wilhelmsson, Karlskoga, bibliotekarie
Örebro kammarstråkar, Örebro

1996
Greta Hause, Örebro
Peter Krantz, Karlskoga
Lillan Kullgren, Vekhyttan
Nils Landgren, Degerfors
Ann-Sofi Lindsten, Örebro
Sven-Göran Wennerholm, Örebro

1995
Ulf Olov Lernhammar, Örebro
Hantverkshuset på Berget, Degerfors
Arne Upling, Vintrosa
Tommy Nilsson, Örebro
Harry Karlsson, Aspa bruk
Gisela Nilsson, Örebro
Stefan Åkerman, Örebro

1994
Jesper Blåder, Örebro
Morten P Hoogland, Örebro
Carl-Gösta Höglund, Örebro
Lena Josefsson, Örebro
Lena Tivelind, Laxå
Mats Wilhelmsson, Karlskoga
Örebro Dragspelsklubb

1993
Folkorkestern Lyran, Örebro
Mats Nilsson, Örebro
Anders Pontén, Glanshammar
Anders Stake, Degerfors
Börje Tolgfors, Örebro
Wadköpings vänner, Örebro

1992
Örebro folkkör, Örebro
Non Fighting Generation, Örebro
Elna Davén, Garphyttan
Mats Öhman, Örebro
Håkan Stenbäck, Örebro
Peter Ekström, Nora, konstnär
Susanna Odén, Vargön
Thomas Rydén, Lindesberg, konstnär

1991
Vinöns kultur- och hembygdsförening
Lars Jansson, Ljungskile
Börje Ström, Örebro
Föreningen Änglavakt och Barnarbete, Örebro
Teater Martin MUtter, Örebro
Karin Ward, Örebro

1990
Gruppen Skamlösa, Örebro, sånggrupp
Föreningen Karin Bergöö-Larssons vänner, Hallsberg
Ann Sidén, Örebro, konstnär
Rosemarie Andersson, Ervalla, journalist
Sara Trobäck, Örebro, musikstuderande

1989
Lars Agger, Hallsberg, konstnär
Thorsten Axelsson, Örebro,
Lillemor Dahlman, Örebro
Svennevadsspelen, Pålsboda, amatörteatergrupp
Gunnar Åslund, Örebro, journalist

1988
Hasse Arvidsson, Örebro, författare
Björn Brusewitz, Örebro, konstnär
Kerstin Gustafsson, Gyttorp, konstnär
Susanne Olofsdotter, Örebro, författare
Rudolf Rittberg, Örebro, musiker
Börje Teijler, Hallstahammar, fil lic

1987
Staffan Ekegren, Örebro, författare
Elly Hansson, Hällefors, studieledare
Hällefors finska förening
Cory-Canti, Örebro, sånggrupp
Kerstin Molander, Örebro, rektor
Eila Närhi, Lindesberg, studieledare
Teaterkängan, Örebro
Eva Viirman, Örebro, länsbibliotekschef

1986
Tore Sander, Nora, bildningskonsulent
Gerd Jansson, Karlskoga, musik
Aguarius-ensemblen, Örebro, musik
Susanne Svantesson, Örebro, dans
Lars-Eric Johansson, Örebro, bildkonst
Roger Molin, Laxå, musik
Robin Karlsson, Örebro, teater

1985
Ingela Agger, Hallsberg, textilkonstnär
Lena Attar-Larsson, Örebro, grafiker
Birger Bruzelli, Örebro, mångårigt forskningsarbete
Hans Danneborn, Örebro, film och video
Agnetha Folestad, Lindesberg, folklig kultur för barn
Lolita pop, Örebro, rockmusikgrupp
Ria Ra, Örebro, folkmusikgrupp
Johan Stern, Laxå, cellist

1984  
Örebro läns hembygdsförbund
Georg Malvius, Skärholmen, teater
Leif Elving, Degerfors, musik
Michael Jildestad, Lindesberg, musik
Veneta Zaharieva, Örebro, musik
Annika Forsberg, Nora, dans
Per Söderberg, Örebro, film

1983
Orvar Bergmark, Örebro
Torsten af Geijerstam, museiföreståndare, Örebro
Dan Lekberg, konstnär, Karlskoga
Asta Nilsson, folk- och bygdedräktsforskare
Anna-lena Andersson, keramiker, Stockholm
Mia Göran, musiker, Hällefors
Magnus Kirchhoff, skådespelare, Örebro
Sergej Munchin, musiker, Göteborg
Örjan Nordling, grafiker Stockholm

1982
Maria Hermansson, lärare Örebro
Gertrud Karlsson, studieinstruktör, Hjortkvarn
Olle Pekkari, fil mag Karlskoga
Bertil Ströhm, konsulent Åsbro
Arne Yngström, lärare Örebro
Anders Flodin, musiker Örebro
Josefin Lindé, dansare, Örebro
Lennart Mossberg, konstnär, Stockholm
Ann-Sofie Olsson, pianist 
Christer Sjöblom, keramiker, Västervik

1981
Tore Hansson, konservator, Örebro
Lisbeth Hamping, dockteaterspelare, Örebro
Carl-Anders Norrlid, författare, Askersund
Nils Parling, författare, Grängesberg
Margita Dahlström, textilkonstnär, Dyltabruk
Karin Ljungman, musikpedagog, Kopparberg
Marianne Eklöf, sångstuderande, Stockholm
Eva Engman, sång och dansstuderande, Karlskoga
Lise-Lotte Håkansson, studerande, Örebro
Håkan Sjönnemo, musikstuderande, Örebro


1980
Harald Forss, författare, Spånga
Lorelei, manskör, Örebro
Bert Olls, författare och tecknare, Kolsva
Karel Sneberger, konsertmästare, Örebro
Anders Bogland, verksam inom hembygdsrörelsen, Kopparberg
Börje Stålhammar, musikdirektör, Askersund
Cecilia Eliasson, dansare, Örebro
Ulla-Britt Karlsson, musiker, Karlskoga
Ulf Svensson, pianist, musikstuderande, Askersund

1979
ABF Karlskoga-Degerfors
Eva Björkström, teaterstuderande, Örebro
Tommy Gustafsson, tecknare, Ulf Sandström, studerande och 
Clas Thor, journalist, Örebro
Anders och Sven-Erik Högberg, silversmeder, Göteborg
Bengt-Göran Carlsson, fotograf, Örebro
Gurli Marianne Wallberg, konstnär, Hallsberg
Lennart Ågren, musiklärare, Örebro

1978
Siw-Marie Andersson, musikstuderande, Stockholm
Solveig Carr, dockteaterspelare, Karlskoga
Bengt Danneborn, filmfotograf och Göran Åslund, filmredigerare, Örebro
Gunda Eriksson, konstnär, Örebro
Folkorkestern Lyran, Örebro
Sture Gustafsson, Stockholm

1977
Gustaf Ryman, Örebro
Helmer Furuholm, författare, Kumla
Lasse Lundh, konstnär, Fellingsbro
Wadköpingsgruppen, Örebro
Albena Zaharieva, pianist, Örebro
Allan Larsson, fotograf, Vretstorp
Thomas Sandberg, balettstuderande, Frövi
Linda Sjöborg, balettstuderande karlskoga
Maria Svensson, musikstuderande, Karlskoga

1976
Karlskoga konsertförening
Örebro kammarkör
Björn Eriksson, musiker, Örebro
Birgitta Götestam, skådespelare, Örebro
Bertil Pettersson, författare, Örebro
Elsie Walin, konstnär, Örebro
Ann-Sofi Lindsten, fil lic, Örebro

1975
Belöningsstipendium: Lennart Spångberg, musikdirektör, Örebro
Arbetsstipendier:
Bertil Bagare, konstnär, Örebro
Lennart Kindgren, konstnär, Örebro
Kent Malmström, skådespelare, Örebro
Elsa Ericsson, konstnär, Örebro
Maria Lindberg, konstnär, Örebro
Evert Sahlberg, riksspelman, Hallsberg

1974
Belöningsstipendium: Öjebokören, Karlskoga
Arbetsstipendier:
Stig Ghylfe, konstnär, Glanshammar
Stig Olson, konstnär, Örebro
Barbro Ager-Ländin, textilkonstnärinna, Glottra
Rut Cartéus, skådespelerska, Örebro
Mikael Karlsson, violinist, Karlskoga

1973
Belöningsstipendium: Holger Hallenberg, musikskolerektor, Karlskoga
Arbetsstipendier:
Ragnar Lindén, konstnär, Lindesberg
Einar Olsson och Arne Olsson, spelmän, Glanshammar
Mats Gardefeldt, konstnär, Örebro
Göte Maxe, skådespelare, Örebro
Anders Jirås, fotograf, Göteborg

1972
Belöningsstipendium: Arne Elsrud, konstnär, Kopparberg
Arbetsstipendier:
Carl Hammarén, journalist, Örebro
Svante Warg, konstnär, Örebro
Anita Nilsson, musikpedagog, Örebro
Sture Nilsson, konstnär, Örebro
Ulf Tistam, skådespelare, Örebro

1971
Belöningsstipendium: Bertil Rydberg, riksspelman, Örebro
Arbetsstipendier:
Anders Bergström, musikpedagog, Örebro
Helmer Linderholm, författare, Kopparberg
Rolf Birgersson, konstnär, Örebro
Peter Flack, skådespelare, Örebro
Christina Frambäck, skådespelerska, Örebro

1970
Belöningsstipendium: Greta Adrian, gymnastikdirektör, Örebro
Arbetsstipendier:
Hasse Dahlström, silversmed, Örebro
Per Zachrison, skådespelare, Örebro

1969
Belöningsstipendium: Erik Rosenberg, författare, Örebro
Arbetsstipendier:
Göran Danilesson, konstnär, Örebro
Bengt-Göran Carlsson, fotograf, Örebro

1968
Belöningsstipendium: Daniel Harbe, kyrkoherde, Örebro
Arbetsstipendier:
Ulla Viotti, konstnär, Örebro
Nils Parling, författare, Silverhöjden

1967
Belöningsstipendium: Stellan Mörner, konstnär, Saltsjöbaden
Arbetsstipendier:
Bernt Johansson, konstnär, Karlskoga
Bengt Bosshammar, konstnär, Mullhyttemo

1966
Belöningsstipendium: Dag Wirén, tonsättare, Danderyd
Arbetsstipendier:
Lars Spaak, konstnär, Örebro
Thomas Gorne, operasångare, Stockholm

1965
Belöningsstipendium: Börje Sandelin, konstnär, Rönninge
Arbetsstipendium: Stig Gustavsson, musikdirektör, Karlskoga


1964
Belöningsstipendium: Märtha Gahn, textilkonstnärinnan, Stockholm
Arbetsstipendium: Nils -Peter Eckerbom, författare, Örebro

1963
Belöningsstipendium: Frans Timén, konstnär, Örebro
Arbetsstipendium: Hans Mörk, författare, Örebro


Sid-funktioner och -information

Sidan granskades den 10 januari 2019

Innehållsansvarig: Rikard Åslund

Publicerad av Mia Eriksson