Du är på Region Örebro läns webbplats.
Läs om hälsa och sjukdomar och var du kan hitta vård. Logga in för att läsa din journal och göra dina vårdärenden.
Här hittar personal inom vård och omsorg relevant vårdrelaterad information, regionala riktlinjer, rutiner och styrande dokument.
Region Örebro läns webbplats för dig som arbetar med regional utveckling i Örebro län.
Ring vår växel 019 - 602 10 00
019 - 602 10 00
Inkommande e-post till regionen@regionorebrolan.se tas emot av registrator vid det centrala diariet.
Därför kan vi inte svara på frågor om:
Vi kan inte garantera säkerheten för e-post, skicka därför aldrig konfidentiella uppgifter via e-post utan använd istället tjänsten 1177 Vårdguidens e-tjänster där du kan nå vården.
Information som sänds med e-post hanteras enligt samma offentlighets- och sekretessregler som för post via brev. Det betyder att de handlingar som kommer in är allmänna och diarieförs enligt gällande regler och bevaras för framtiden.
regionen@regionorebrolan.se
Region Örebro länBox 1613701 16 Örebro
Eklundavägen 1702 17 Örebro
access_time Publicerad: 2021-04-22 14:44
Här följer information för dig som tidigare vaccinerats med dos 1 av Astra Zenecas vaccin och väntar på besked om hur du ska göra med dos 2. Det gäller dig som är född 1957 eller senare och inte ska ha dos 2 av Astra Zeneca.
Tidigare under året vaccinerades följande grupper med dos 1 av Astra Zenecas vaccin och fick sedan vänta på besked om dos 2:
Här följer information till dig som tillhör någon av ovanstående grupper, är vaccinerad med dos 1 av Astra Zeneca och är född 1957 eller senare.
Du som har fått dos 2 avbokad under vecka 15 eller 16 kommer att erbjudas ny tid för att få dos 2 av ett mRNA-vaccin (Moderna eller Pfizer). Du som vaccinerats på vaccinationsmottagning kontaktas av mottagningen via telefon, SMS eller brev.
Du som har en bokad tid för dos 2 från och med vecka 17 och framåt ska komma på din bokade tid enligt plan. Du kommer då att få ett mRNA-vaccin istället (Moderna eller Pfizer). OBS! Du kan inte längre se din tid på 1177.se då vi bytt bokningssystem.
Ja, det räcker med en dos av det nya vaccinet (Pfizer eller Moderna) för dig som fått dos 1 av Astra Zeneca. Du behöver alltså inte två doser av det nya vaccinet.
Du kommer att erbjudas ett mRNA-vaccin om du är under 65 år och som har fått en första dos av Astra Zenecas vaccin, men du kan be om att få Astra Zenecas vaccin om du själv önskar det.
Enligt Folkhälsomyndigheten kan man vänta upp till 15 v efter dos 1.
Mer information på Folkhälsomyndigheten.se
Hade du nytta av innehållet på denna sida?
Tack för ditt inskick
Vill du skicka lite återkoppling kring vad vi kan göra bättre så kan du göra det här.
Senast uppdaterad: den 4 juni 2021