Du är på Region Örebro läns webbplats.
Läs om hälsa och sjukdomar och var du kan hitta vård. Logga in för att läsa din journal och göra dina vårdärenden.
Här hittar personal inom vård och omsorg relevant vårdrelaterad information, regionala riktlinjer, rutiner och styrande dokument.
Region Örebro läns webbplats för dig som arbetar med regional utveckling i Örebro län.
Ring vår växel 019 - 602 10 00
019 - 602 10 00
Inkommande e-post till regionen@regionorebrolan.se tas emot av registrator vid det centrala diariet.
Därför kan vi inte svara på frågor om:
Vi kan inte garantera säkerheten för e-post, skicka därför aldrig konfidentiella uppgifter via e-post utan använd istället tjänsten 1177 Vårdguidens e-tjänster där du kan nå vården.
Information som sänds med e-post hanteras enligt samma offentlighets- och sekretessregler som för post via brev. Det betyder att de handlingar som kommer in är allmänna och diarieförs enligt gällande regler och bevaras för framtiden.
regionen@regionorebrolan.se
Region Örebro länBox 1613701 16 Örebro
Eklundavägen 1702 17 Örebro
access_time Publicerad: 2021-04-29 12:56
Fre 30 april: Smittskyddsläkaren i Region Örebro län rekommenderar föreningar i länet att avvakta med matcher och tävlingar, även för barn födda 2002 och senare, till den 16 maj. ”Örebro län har nu ett mycket skört läge med hög smittspridning, även bland barn och unga”, säger Gunlög Rasmussen.
Folkhälsomyndigheten beslutade den 28 april att göra enstaka matcher och tävlingar utomhus möjliga för barn födda 2002 och senare. Region Örebro län välkomnar beslutet, men utifrån det allvarliga läge som råder i länet med hög smittspridning och hög belastning inom hälso- och sjukvården rekommenderar Smittskyddsläkaren att föreningar som bedriver idrotts- och fritidsaktiviteter avvaktar med att möjliggöra spel av enstaka matcher eller tävlingar för barn och unga, även om de sker utomhus. Rekommendationen gäller till den 16 maj.
– Det är viktigt för barn och unga att kunna hålla igång med aktiviteter, och matcher är en viktig del för motivationen. Men Örebro län har nu ett mycket skört läge med hög smittspridning, även bland barn och unga. Vi kan därför inte rekommendera aktiviteter som innebär att fler träffar varandra än som träffar varandra i dagliga sammanhang, säger Gunlög Rasmussen.
Hon poängterar också att detta möjliggör för idrottsföreningar och specialidrottsförbund att förbereda sig noga.
– Regionens rekommendation att avvakta med enstaka matcher och tävlingar utomhus, möjliggör för föreningarna att hinna göra de anpassningar som krävs för att matcher och tävlingar ska kunna ske på ett så säkert sätt som möjligt ur smittspridningssynpunkt, säger hon.
Hade du nytta av innehållet på denna sida?
Tack för ditt inskick
Vill du skicka lite återkoppling kring vad vi kan göra bättre så kan du göra det här.
Senast uppdaterad: den 4 juni 2021