Du är på Region Örebro läns webbplats.
Läs om hälsa och sjukdomar och var du kan hitta vård. Logga in för att läsa din journal och göra dina vårdärenden.
Här hittar personal inom vård och omsorg relevant vårdrelaterad information, regionala riktlinjer, rutiner och styrande dokument.
Region Örebro läns webbplats för dig som arbetar med regional utveckling i Örebro län.
Ring vår växel 019 - 602 10 00
019 - 602 10 00
Inkommande e-post till regionen@regionorebrolan.se tas emot av registrator vid det centrala diariet.
Därför kan vi inte svara på frågor om:
Vi kan inte garantera säkerheten för e-post, skicka därför aldrig konfidentiella uppgifter via e-post utan använd istället tjänsten 1177 Vårdguidens e-tjänster där du kan nå vården.
Information som sänds med e-post hanteras enligt samma offentlighets- och sekretessregler som för post via brev. Det betyder att de handlingar som kommer in är allmänna och diarieförs enligt gällande regler och bevaras för framtiden.
regionen@regionorebrolan.se
Region Örebro länBox 1613701 16 Örebro
Eklundavägen 1702 17 Örebro
access_time Publicerad: 2021-10-12 10:43
Att byta karriär sent i livet är något Susanne Tanned har erfarenhet av. När hon var 50 år lämnade hon tidningsbranschen och klev ut i arbetslivet som nyutexaminerad sjuksköterska på Universitetssjukhuset Örebro. – Det är det bästa jag gjort, säger hon.
Hon kommer direkt från en operation. Hon har gröna bekväma kläder, blå engångsmössa på huvudet och träskor på fötterna. Skillnaden är stor mot hennes tidigare yrkesliv, då hon iklädd kavaj och nystruken skjorta sålde annonsplatser i Nerikes Allehanda.
– Båda jobben handlar visser-ligen om att möta människor men på helt olika sätt. Som annons-säljare hjälpte jag företag i deras marknads-föringsplaner, nu får jag ta hand om och hjälpa människor, säger Susanne Tanned.
De flesta nyutexaminerade sjuksköterskor är i 20–30-årsåldern. Susanne Tanned var äldst i sin klass som 47-åring och när hon började jobba för två år sedan var det många som undrade om hennes bakgrund.
– Jag har fått förklara mig en hel del, eftersom jag är så ”gammal”. Men för mig har den här resan varit fantastisk. När jag fick min sjuksköterskelegitimation kändes det som om jag stod högst upp på pallen och hade vunnit första pris.
Vägen till att bli sjuksköterska tycktes utstakad för Susanne. Hon gick vård- och omsorgslinjen på gymnasiet och började jobba som undersköterska direkt efter studenten. Hon såg vårdjobbet som ett kall och trivdes bra. Men så fick hon eksem på händerna och de blev bara värre. Susanne kunde inte längre jobba kliniskt och hon såg sin barndomsdröm grusas.
När hon sedan skulle tillbaka till arbetslivet efter att ha varit föräldraledig i flera år dök jobbet som annonssäljare upp. För det krävdes ingen ytterligare utbildning.
– Jag jobbade under glansåren på Nerikes Allehanda och trivdes jättebra. Vi var ett härligt gäng som hittade på mycket kul för våra kunder. Men sen blev det ett skifte från papper till digitalt, tidningsbranschen gick dåligt och arbetet förändrades. Till slut kände jag inte att det var meningsfullt längre.Susannes allergi hade under de 15 åren på NA blivit bättre och eksemen försvunnit.
För att testa började hon jobba halvtid som undersköterska parallellt med säljjobbet. Det fungerade bra. Kanske skulle hon kunna uppfylla sin dröm ändå? Efter att ha läst in tredje året på gymnasiet och gjort högskoleprovet två gånger blev hon antagen till sjuksköterskeprogrammet på Örebro universitet.
Sättet att plugga hade förändrats mycket sedan Susanne gick i gymnasiet och de flesta klasskompisar var 20 år yngre än hon. Men genom att gå på varenda föreläsning och söka stöd bland andra studenter som var lite äldre, tog hon sig igenom utbildningen.
– Det var en obeskrivlig känsla när jag fick ta emot broschen och legitimationen. Många tyckte att det var en bedrift av mig att ha pluggat i den åldern. Men att sätta sig i skolbänken igen är det bästa jag har gjort. Jag var så motiverad och visste vad jag ville.
I dag är hon anställd på ANIVA-kliniken som anestesivårdssjuksköterska. Hon specialiserade sig direkt efter att ha jobbat ett år. Hon trivdes så bra med att plugga och ville vidareutbilda sig medan hon hade studietekniken färsk i minnet.
– Det gjorde att jag fick upp lönen. Något som var extra viktigt när jag skulle börja betala av på studielånen. Sen är det ett spännande jobb, ingen dag är den andra lik. Vi ska förmedla förtroende och trygghet till allt från barn till gamla. Och allt kan hända under en operation.
Nu känner hon att hon kan göra nytta för människor igen. Lite av det som hon saknade de sista åren på Nerikes Allehanda. Men det finns också likheter mellan de båda yrkena. Att hitta lösningar och vara kreativ behöver man vara både som sjuksköterska och säljare, menar hon. Det handlar om att ligga steget före och lösa problem i stunden.
Även om det mesta är nytt och hon har mycket att lära på jobbet ser hon också fördelar med att vara äldre och nyutexaminerad.
– Jag har jobbat i 30 år och har erfarenhet av arbetslivet. Jag har också livserfarenhet som kan vara bra när jag ska skapa förtroende hos patienterna. Nu vill jag jobba så länge jag får - och bli duktig på det här!
Text: Johanna Berglund Foto: Håkan Risberg
Ett reportage ur personaltidningen Tillsammans.
Statistiken gäller studenter registrerade på sjuksköterskeprogrammet på Örebro universitet någon gång under höstterminen respektive år.
Medelålder 2016 25,77 år2021 25,51 år
Antal över 40 år2016 25 av 6052021 27 av 631
Källa: Örebro universitet
Hade du nytta av innehållet på denna sida?
Tack för ditt inskick
Vill du skicka lite återkoppling kring vad vi kan göra bättre så kan du göra det här.
Senast uppdaterad: den 12 oktober 2021