Du är på Region Örebro läns webbplats.

Region Örebro län Region Örebro län
Sök

Att leda utan att vara chef

Välfärd och folkhälsa anordnar en ledarskapsutbildning för dem inom individ- och familjeomsorg som leder andra men inte är chefer. De verktyg och metoder som lärs ut under kursen ska appliceras av deltagarna i den miljö som är deras arbetsvardag. Därför utgår alla övningar och metoder från de förutsättningar som finns inom socialtjänsten.

fre 07 mar - tor 15 maj 2025
09:00 - 16:00
Se nedan
Sista anmälningsdag -
tor 06 feb 2025

Innehåll

Att använda evidensbaserade metoder och verktyg hämtade från kognitiv beteendeterapi (KBT), ledarskapsforskning, gruppsykologi bidrar till att utbildningen har en verklig effekt för deltagarna. Utbildningen riktar sig till deltagare som vill utgå från evidens och forskning vad gäller ledarskap stället för ovetenskapliga personlighetstester.

Utbildningen är praktiskt inriktad med fokus på att deltagarna ska konkreta verktyg och metoder att använda i sitt vardagliga ledarskap.

Utbildare är de legitimerade psykologerna Peter Friberg och Kristina Loftsson från Psykologakademin.

För detaljerat program, se inbjudan.

Datum

Fyra heldagar våren 2025 – 7 mars, 3 april, 22 april och 15 maj, kl 09:00-16:00.

Målgrupp

Ledare som inte är chefer inom socialtjänsten i Örebro län, både inom myndighetsutövning och utförande, t ex gruppledare, samordnare. Max 20 platser.

Kostnad

9400 kr inkl fika och lunch

Anmälan senast

6 februari 2025

Plats

Regionarkivet, Södra Grev Rosengatan 15, lokal Framtiden den 7 mars, 3 april och 15 maj.

USÖ, lokal Ässön, H-huset vån 2 den 22 april.

Kontakt

Tarja Nordling

Utvecklingsledare: Individ och familj, IFO

Utbildning

Bläddra bland resultaten på din sökning