Du är på Region Örebro läns webbplats.

Region Örebro län Region Örebro län
Sök

Webbinarium: Prognoser och scenarier för energiplanering

fre 10 okt 2025
09.00 - 10.00
Sista anmälningsdag - 
ons 08 okt 2025
Digitalt via Teams

Välkommen till ett webbinarium om hur man kan gå tillväga för att ta fram prognoser och scenarier för elanvändning, som en del i arbetet med
strategisk energiplanering och framtagande av energiplan.

Med webbinariet hoppas vi öka kunskapen om hur prognoser och scenarier kan användas som en del i den kommunala energiplaneringen, samt hur man kan gå tillväga för att ta fram prognoser och scenarier.

Föreläsare är konsultbolaget Profu, som har lång erfarenhet av energisystemanalyser och arbete med energiplanering. Profu har även varit med i arbetet med att ta fram de långsiktiga scenarierna för elanvändning i Sverige som Energimyndigheten publicerat.

Program: 

09.00 Välkommen!
09.05 Prognoser och scenarier för energiförsörjning – vad och varför?
09.15 Metodik för framtagandet av scenarier och prognoser
9.45 Hur kan scenarier nyttjas i energiplanering?
10.00 Avslut

En del av något större

Webbinariet arrangeras inom ramen för vårt projekt Elsmarta östra Mellansverige. Projektet delfinansieras av Europeiska regionala utvecklingsfonden. Projektet leds av Region Örebro län och övriga projektparter är Energikontoret i Mälardalen, Region Sörmland, Länsstyrelsen Östergötland och Region Östergötland.

Rosa himmel med siluett av kraftledningar

Kontakter

Martyna Mikusinska

Utvecklingsledare energisystem

Bläddra bland resultaten på din sökning