Du är på Region Örebro läns webbplats.

Logotyp för webbplatsen Logotyp för webbplatsen

Regionfullmäktige

Regionfullmäktige är Region Örebro läns högsta beslutande instans och består av 71 folkvalda politiker från hela länet. Politiker till regionfullmäktige väljer du vart fjärde år samtidigt som valet till riksdagen och kommun. Du kan på så sätt påverka vilket politiskt parti som ska leda Region Örebro län.

Regionfullmäktiges möten

Regionfullmäktiges möten är öppna för allmänheten om du vill gå dit och lyssna. Mötena direktsänds och du kan följa det direkt eller titta i efterhand här på webbplatsen.

Tidigare webbsändningar - Regionfullmäktige

Handlingar och protokoll

Vad beslutar Regionfullmäktige?

Regionfullmäktige beslutar bland annat om:

  • Vision, inriktning och mål för Region Örebro län
  • Region Örebro läns budget
  • Hur stor regionskatten ska vara
  • Vad du ska betala i patientavgift
  • Hur den politiska organisationen ska se ut i Region Örebro län
  • Vilka ledamöter och ersättare som ska sitta i regionstyrelsen och nämnderna
  • Vilka revisorer som ska granskar Region Örebro läns verksamheter

Medborgarförslag

Till regionfullmäktige kan du lämna medborgarförslag. Förslaget behandlas sedan i den nämnd som ansvarar för det område förslaget tillhör. Medborgarförslag behandlas på samma sätt som förslag från politikerna.

Medborgarförslag

Namn
Parti
Roll
Ordningsnummer
Torgny Larsson Socialdemokraterna Ordförande 1
Susanne Stenlund Socialdemokraterna Vice ordförande 2
Ola Karlsson Moderata Samlingspartiet 2:e vice ordförande 3
Andreas Svahn Socialdemokraterna Ledamot 4
Gunnel Kask Socialdemokraterna Ledamot 5
Rolf Karlsson Socialdemokraterna Ledamot 6
Thomas Andersson Socialdemokraterna Ledamot 7
Oskar Svärd Moderata Samlingspartiet Ledamot 8
Ulrika Björklund Moderata Samlingspartiet Ledamot 9
Fredrik Askhem Liberalerna Ledamot 10
Håkan Stålbert Kristdemokraterna Ledamot 11
Kenneth Lantz Vänsterpartiet Ledamot 12
Torbjörn Ahlin Centerpartiet Ledamot 13
Elin Jensen Sverigedemokraterna Ledamot 14
Oscar Lundqvist Sverigedemokraterna Ledamot 15
Jouni Slagner Socialdemokraterna Ledamot 16
Johanna Svärd Socialdemokraterna Ledamot 17
Nina Höijer Socialdemokraterna Ledamot 18
Urban Jonsson Socialdemokraterna Ledamot 19
Anna Nordqvist Moderata Samlingspartiet Ledamot 20
Martin Hårsmar Moderata Samlingspartiet Ledamot 21
Jon Fredriksson Vänsterpartiet Ledamot 22
Patrik Nyström Sverigedemokraterna Ledamot 23
Karin Sundin Socialdemokraterna Ledamot 24
Irén Lejegren Socialdemokraterna Ledamot 25
Joakim Carlsson Socialdemokraterna Ledamot 26
Azra Prepic Socialdemokraterna Ledamot 27
Ingrid Båve Socialdemokraterna Ledamot 28
Margareta Scherlund Socialdemokraterna Ledamot 29
Lennart M Pettersson Socialdemokraterna Ledamot 30
Carina Dahl Socialdemokraterna Ledamot 31
Peter Björk Socialdemokraterna Ledamot 32
Fredrika Jakobsen Socialdemokraterna Ledamot 33
Farhan Mohammad Socialdemokraterna Ledamot 34
Sebastian Cehlin Moderata Samlingspartiet Ledamot 35
Katarina Tolgfors Moderata Samlingspartiet Ledamot 36
Lennart Carlsson Moderata Samlingspartiet Ledamot 37
Anna Stark Moderata Samlingspartiet Ledamot 38
Kristian Berglund Moderata Samlingspartiet Ledamot 39
Anders Brandén Moderata Samlingspartiet Ledamot 40
Anna Ågerfalk Liberalerna Ledamot 41
Birgitta Malmberg Liberalerna Ledamot 42
Willhelm Sundman Liberalerna Ledamot 43
Behcet Barsom Kristdemokraterna Ledamot 44
Magnus Lagergren Kristdemokraterna Ledamot 45
Bo Rudolfsson Kristdemokraterna Ledamot 46
Margareta Ehnfors Kristdemokraterna Ledamot 47
Jessica Carlqvist Vänsterpartiet Ledamot 48
Jihad Menhem Vänsterpartiet Ledamot 49
Margareta Carlsson Vänsterpartiet Ledamot 50
Mats Gunnarsson Miljöpartiet de Gröna Ledamot 51
Monika Aune Miljöpartiet de Gröna Ledamot 52
Andreas Tranderyd Miljöpartiet de Gröna Ledamot 53
Emilia Molin Centerpartiet Ledamot 54
Charlotte Edberger Centerpartiet Ledamot 55
Magnus Storm Centerpartiet Ledamot 56
Daniel Spiik Sverigedemokraterna Ledamot 57
Pernilla Marberg Sverigedemokraterna Ledamot 58
Gunilla Fredriksson Sverigedemokraterna Ledamot 59
Bo Ammer Sverigedemokraterna Ledamot 60
Solweig Oscarsson Socialdemokraterna Ledamot 61
Allan Myrtenkvist Socialdemokraterna Ledamot 62
Kristine Andersson Socialdemokraterna Ledamot 63
Zaki Habib Socialdemokraterna Ledamot 64
Pär-Ove Lindqvist Moderata Samlingspartiet Ledamot 65
Eric Viduss Moderata Samlingspartiet Ledamot 66
Hans Lindkvist Vänsterpartiet Ledamot 67
Lars-Göran Zetterlund Centerpartiet Ledamot 68
Markus Lundin Kristdemokraterna Ledamot 69
Per Söderlund Sverigedemokraterna Ledamot 70
Fredrik Dahlberg Sverigedemokraterna Ledamot 71
Theres Andersson Socialdemokraterna Ersättare 72
Lars Malmberg Socialdemokraterna Ersättare 73
Inger Trodell Dahl Socialdemokraterna Ersättare 74
Ulf Ström Socialdemokraterna Ersättare 75
Eva Palmqvist Socialdemokraterna Ersättare 76
Arne Kumm Moderata Samlingspartiet Ersättare 77
Torbjörn Appelqvist Moderata Samlingspartiet Ersättare 78
Ebba von Schéele Moderata Samlingspartiet Ersättare 79
Birgitta Borg Liberalerna Ersättare 80
Mats Einestam Liberalerna Ersättare 81
Elin Nilsson Liberalerna Ersättare 82
Ewa Sundkvist Kristdemokraterna Ersättare 83
Johan Svanberg Kristdemokraterna Ersättare 84
Sven-Erik Sahlén Kristdemokraterna Ersättare 85
Jerry Karjalainen Vänsterpartiet Ersättare 86
Rune Karlsson Vänsterpartiet Ersättare 87
Clara Ericson Vänsterpartiet Ersättare 88
Jonas Kleber Centerpartiet Ersättare 89
Ingvar Ernstson Centerpartiet Ersättare 90
Ann Alvenfors Centerpartiet Ersättare 91
Greger Persson Sverigedemokraterna Ersättare 92
Sven-Erik Kilsten Sverigedemokraterna Ersättare 93
Patrik Nyberg Sverigedemokraterna Ersättare 94
Liliana Benito Stenberg Socialdemokraterna Ersättare 95
Lena Mileraux Socialdemokraterna Ersättare 96
Erik Röjare Socialdemokraterna Ersättare 97
Stina Lindbäck Olsson Socialdemokraterna Ersättare 98
Linda Brunzell Moderata Samlingspartiet Ersättare 99
Anna Danielsson Moderata Samlingspartiet Ersättare 100
Anna Ragén Moderata Samlingspartiet Ersättare 101
Ingvar Eriksson Vänsterpartiet Ersättare 102
Juhani Sihvo Vänsterpartiet Ersättare 103
Yvonne Möllberg Vänsterpartiet Ersättare 104
Richard Sandström Sverigedemokraterna Ersättare 105
Peter Reinholdsson Sverigedemokraterna Ersättare 106
Carl Hallberg Sverigedemokraterna Ersättare 107
Jette Bergström Socialdemokraterna Ersättare 108
Bulent Oktay Socialdemokraterna Ersättare 109
Mayson Murad Socialdemokraterna Ersättare 110
Bernt Karlsson Socialdemokraterna Ersättare 111
Ewa Viktorsson Socialdemokraterna Ersättare 112
Eva Järliden Socialdemokraterna Ersättare 113
Yvonne Nordström Socialdemokraterna Ersättare 114
Jan Zetterqvist Socialdemokraterna Ersättare 115
Ida Eklund Socialdemokraterna Ersättare 116
Emina Gacic Socialdemokraterna Ersättare 117
Ronnie Boenke Socialdemokraterna Ersättare 118
Birgitta Hultin Socialdemokraterna Ersättare 119
Marcus Ahltun Moderata Samlingspartiet Ersättare 120
Eva Leitzler Moderata Samlingspartiet Ersättare 121
John Hägglöf Moderata Samlingspartiet Ersättare 122
Johan Kumlin Moderata Samlingspartiet Ersättare 123
Darko Spahic Moderata Samlingspartiet Ersättare 124
Ann-Katrine Jondelius Moderata Samlingspartiet Ersättare 125
Malin Silén Kristdemokraterna Ersättare 126
Tore Mellberg Vänsterpartiet Ersättare 127
Nadia Abdellah Vänsterpartiet Ersättare 128
Marie Krantz Vänsterpartiet Ersättare 129
Pia Frohman Miljöpartiet de Gröna Ersättare 130
Jonas Eriksson Miljöpartiet de Gröna Ersättare 131
Ia Malmqvist Miljöpartiet de Gröna Ersättare 132
Habib Brini Sverigedemokraterna Ersättare 133
Abraham Begallo Sverigedemokraterna Ersättare 134
Sigvard Blixt Sverigedemokraterna Ersättare 135
Leif Persson Sverigedemokraterna Ersättare 136
Ewa-Leena Johansson Socialdemokraterna Ersättare 137
Anders Ceder Socialdemokraterna Ersättare 138
Annalena Järnberg Socialdemokraterna Ersättare 139
Gert Stark Socialdemokraterna Ersättare 140
Tomas Klockars Moderata Samlingspartiet Ersättare 141
Göran Gustafsson Moderata Samlingspartiet Ersättare 142
Anna Florin Schmidt Moderata Samlingspartiet Ersättare 143
Johan Stolpen Vänsterpartiet Ersättare 144
Dennis Lundberg Vänsterpartiet Ersättare 145
Ulrika Mogren Vänsterpartiet Ersättare 146
Tom Persson Sverigedemokraterna Ersättare 147
Fredrik Rosenbecker Sverigedemokraterna Ersättare 148
Björn Larsson Ingen partitillhörighet Ersättare 149

Kontakter

Sekreterare

Niklas Tiedermann

Kanslichef

Hade du nytta av innehållet på denna sida?

Senast uppdaterad: den 29 april 2022