Du är på Region Örebro läns webbplats.

Logotyp för webbplatsen Logotyp för webbplatsen

Utförda uppdrag

Här visas ett urval av genomförda konstprojekt enligt 1%-regeln, från 2010 och framåt.

2021
 

Plats: Karlskoga lasarett, Rehab. bassäng
Konstnär: Magdalena Nilsson
Titel: Vy
Teknik: Kakel
Projektledare: Karin Jarlborg

"Vy", Magdalena Nilsson, Kaklad vägg  på Rehab. bassäng Karlskoga lasarett

"Vy", Magdalena Nilsson, Kaklad vägg på Rehab. bassäng Karlskoga lasarett


2020
 

Plats: Karlskoga lasarett, hiss 3
Konstnär: Göran Boardy
Titel: Söderut 21 april
Teknik: Fotografi på Acrovyn
Projektledare: Kristin Rapp

"Söderut 21 april", Göran Boardy, Karlskoga lasarett, hiss 3

"Söderut 21 april", Göran Boardy, Karlskoga lasarett, hiss 3

 

Plats: H-husets väntrum, Universitetssjukhuset Örebro
Konstnär: Elisabeth Henriksson
Titel: Materia Medica II
Teknik: Röntgenfotografi, laminat på plexiglas/aluminium
Projektledare: Kristin Rapp

"Materia Medica II", Elisabeth Henriksson, ett av fem väntrum

"Materia Medica II", Elisabeth Henriksson, ett av fem väntrum

 

Plats: H-huset, USÖ, platser för barn och unga
Konstnär: Jonathan Josefsson
Titel: Märkligt arkiv
Teknik: Måleri på MDF-board
Projektledare: Kristin Rapp

"Märkligt arkiv", Jonathan Josefsson, en av 50 figurer

"Märkligt arkiv", Jonathan Josefsson, en av 50 figurer

 

Plats: H-husets väntrum, Universitetssjukhuset Örebro
Konstnär: Cecilia Aaro & Matilda Fahlsten
Titel: Slingor
Teknik: Målat och utskuret akrylglas
Projektledare: Kristin Rapp

"Slingor", Aaro&Fahlsten, ett av fem väntrum

"Slingor", Aaro&Fahlsten, ett av fem väntrum

 

Plats: H-husets väntrum, Universitetssjukhuset Örebro
Konstnär: Helene Hortlund
Titel: Tankebubblor
Teknik: Måleri, textil blandteknik
Projektledare: Kristin Rapp

"Tankebubblor", Helene Hortlund, ett av fem väntrum

"Tankebubblor", Helene Hortlund, ett av fem väntrum

 

Plats: H-husets korridorslut, Universitetssjukhuset Örebro
Konstnär: Fredrik Norén 
Titel: Together
Teknik: Lackerad aluminium, målad MDF
Projektledare: Kristin Rapp

"Together", Fredrik Norén, ett av fem korridorslut

"Together", Fredrik Norén, ett av fem korridorslut

 

Plats: H-husets korridorslut, Universitetssjukhuset Örebro
Konstnär: Gunilla Poignant 
Titel: Spektrum
Teknik: Laserskuret plexiglas
Projektledare: Kristin Rapp

"Spektrum", Gunilla Poignant, två av fem korridorslut

"Spektrum", Gunilla Poignant, två av fem korridorslut

 

Plats: H-husets väntrum, Universitetssjukhuset Örebro 
Konstnär: Melissa Henderson
Titel: Abstrakta mönster
Teknik: Måleri på aluminiumplåt
Projektledare: Kristin Rapp

"Abstrakta mönster", Melissa Henderson, en av fem väntrumsväggar

"Abstrakta mönster", Melissa Henderson, en av fem väntrumsväggar

 

Plats: H-husets entréhall, Universitetssjukhuset Örebro
Konstnär: Jukka Värelä 
Titel: Paus
Teknik: Svetsat stål, vajer, kevlar
Projektledare: Kristin Rapp

"Paus", Jukka Värelä, en av två hängande skulpturer

"Paus", Jukka Värelä, en av två hängande skulpturer

 

Plats: Parkeringshus, Universitetssjukhuset Örebro
Konstnär: Aleksandra Stratimirovic
Titel: Bris
Teknik: Datorstyrt ljuskonstverk
Projektledare: Kristin Rapp

"Bris", Aleksandra Stratimirovic

"Bris", Aleksandra Stratimirovic

 

Plats: Parkeringshus, Universitetssjukhuset Örebro
Konstnär: Lars Arrhenius
Titel: My Favorite Things
Teknik: Kakel
Projektledare: Kristin Rapp

"My Favorite Things", Lars Arrhenius

"My Favorite Things", Lars Arrhenius


2019


Plats: Lindesbergs vårdcentral
Konstnär: Ulrika Berge
Titel: Linjespel
Teknik: Hängande, motordriven textil/metallskulptur
Projektledare: Karin Jarlborg

"Linjespel", Ulrika Berge

"Linjespel", Ulrika Berge

 

Plats: Lindesbergs vårdcentral
Konstnär: Per Agélii
Titel: Flodland
Teknik: Gjuten betong
Projektledare: Karin Jarlborg

"Flodland", Per Agélii

"Flodland", Per Agélii

 

Plats: Karlskoga lasarett, ljusgård
Konstnär: Anne-Karin Furunes
Titel: Memory I
Teknik: Perforerad, anodiserad aluminium
Projektledare: Kent Höglund

"Memory I", Anne-Karin Furunes

"Memory I", Anne-Karin Furunes

 

Plats: H-husets portik, Universitetssjukhuset Örebro
Konstnär: Fredrik Vestergård 
Titel: Lux Ipomea
Teknik: Laminerat glas
Projektledare: Kristin Rapp

"Lux Ipomea", Fredrik Vestergård

"Lux Ipomea", Fredrik Vestergård

 

Plats: Folktandvården, Lillåns vårdcentral
Konstnär: Mia Malmlöf Hägg
Titel: Spegling
Teknik: Akrylmåleri
Projektledare: Kristin Rapp

"Spegling", Mia Malmlöf Hägg

"Spegling", Mia Malmlöf Hägg

 

Plats: Universitetssjukhuset, BUP avd. 5
Konstnär: Peter Varhelyi 
Titel: Trädens sång
Teknik: Akrylmåleri
Projektledare: Karin Jarlborg

"Trädens sång", Peter Varhelyi

"Trädens sång", Peter Varhelyi

 

Plats: Teknikhuset, USÖ
Konstnär: Mari Rantanen
Titel: Flöde
Teknik: Höganäs kakel
Projektledare: Kristin Rapp

"Flöde", Mari Rantanen

"Flöde", Mari Rantanen

 

Plats: Kävesta Folkhögskola, Musikhuset
Konstnär: Eva Hild
Titel: Helix
Teknik: Gjuten aluminium
Projektledare: Kent Höglund

"Helix", Eva Hild

"Helix", Eva Hild

2018

Plats: Tybble Vårdcentral
Konstnär: Cathrine Johansson
Titel: Den första drömmen, Den andra drömmen
Teknik: Vinylfärg, rostfri plåt
Projektledare: Karin Jarlborg

"Den andra drömmen", Cathrine Johansson

"Den andra drömmen", Cathrine Johansson

 

Plats: Blodtappens personalrum, M-huset, USÖ
Konstnär: Ahlin & Lehtonen
Titel: Sorterat Grupperat
Teknik: Laminerat och målat planglas, fjädrar
Projektledare: Kristin Rapp

"Sorterat Grupperat", Ahlin & Lehtonen

"Sorterat Grupperat", Ahlin & Lehtonen

 

Plats: Urologmottagningen, B-huset, USÖ
Konstnär: Denise Grünstein
Titel: 9 fotografier ur serien "59 buketter"
Teknik: Fotografi
Projektledare: Karin Jarlborg

5 av 9 fotografier ur serien "59 buketter", Denise Grünstein

5 av 9 fotografier ur serien "59 buketter", Denise Grünstein

 

Plats: Karlahuset, MVC/BVC
Konstnär: Ann-Britt Haglund 
Titel: Utan titel
Teknik: Vingar
Projektledare: Karin Jarlborg

"Vingar", Ann-Britt Haglund

"Vingar", Ann-Britt Haglund

 

Plats: Sänghiss, A-huset, USÖ
Konstnär: Lars Wikström
Titel: Early morning, Knez Milhailova Belgrade
Teknik: Digitalprint på Acrovyn
Projektledare: Kristin Rapp

"Early morning, Knez Milhailova Belgrade", Lars Wikström

"Early morning, Knez Milhailova Belgrade", Lars Wikström

 

Plats: Sänghiss, A-huset, USÖ
Konstnär: Ulf Stålhane
Titel: Landing Pad 
Teknik: Digitalprint på Acrovyn
Projektledare: Kristin Rapp

"Ladning Pad", Ulf Stålhane

"Ladning Pad", Ulf Stålhane

 

Plats: Lekebergs vårdcentral
Konstnär: Knutte Wester
Titel: Awaiting Transition (Monument without a home II)
Teknik: Brons
Projektledare: Kent Höglund

"Awaiting Transition (Monument without a home II)", Knutte Wester

"Awaiting Transition (Monument without a home II)", Knutte Wester


2017


Plats: Specialkemi, Universitetssjukhuset Örebro, M-hus
Konstnär: Birgitta Ahlin och Sirkka Lehtonen
Titel: Stort och smått
Teknik: Laminerat, digitalprintat och screentryckt planglas
Projektledare: Kristin Rapp

"Stort och smått", Birgitta Ahlin och Sirkka Lehtonen

"Stort och smått", Birgitta Ahlin och Sirkka Lehtonen


2016

Plats: Lindesbergs lasarett, Akutmottagning
Konstnär: Maria Ängquist Klyvare
Titel: Skimmer (bilden: en mur av två, formgiven bänk)
Teknik: Ledbelysta objekt i järn, rostfritt och aluminium
Projektledare: Karin Jarlborg

"Skimmer", Maria Ängquist Klyvare

"Skimmer", Maria Ängquist Klyvare

 

Plats: Regionarkivet, USÖ, Örebro
Konstnär: Christian Partos
Titel: Snitt (bilden visar en monter av totalt tre)
Teknik: Laserskuret papper, blandteknik
Projektledare: Kristin Rapp

"Snitt", Christian Partos

"Snitt", Christian Partos


2015


Plats:
Venöst Centrum, Karlskoga lasarett
Konstnär: Agneta Flock
Titel: Fåglalåt
Teknik: Laminerat glas - måleri/utskrift på laminatfilm
Projektledare: Kristin Rapp

"Fåglalåt", Agneta Flock

"Fåglalåt", Agneta Flock

 

Plats: Stora Holmens barn- och Ungdomsmottagning
Konstnär: Aline Magnusson  
Titel: Hundar med boll
Teknik: Bronsskulptur
Projektledare: Karin Jarlborg

"Hundar med boll", Aline Magnusson

"Hundar med boll", Aline Magnusson


2014

Plats: Universitetssjukhuset, Örebro, Barnakuten
Konstnär: Anna Berglund
Titel: De fyra elementen, 2014
Teknik: Formblåsta glaskulor, kalldraget rundstål
Projektledare: Karin Jarlborg

"Jord", Anna Berglund, en av fyra väggskulpturer

"Jord", Anna Berglund, en av fyra väggskulpturer

 

Plats: Universitetssjukhuset, Örebro, Psykjourmottagning
Konstnär: Anders Krisár
Titel: Chord No. 8, 9, 10
Teknik: Silikonmonterat fotografi
Projektledare: Karin Jarlborg

"Chord No. 9", foto: Anders Krisár

"Chord No. 9", foto: Anders Krisár

 

Plats: Universitetssjukhuset, Örebro, M-hus, Provtagningen
Konstnär: Anna Sjons Nilsson
Titel: Silver o guld, Fågel Fenix, Plåsterpojken
Teknik: Blandteknik
Projektledare: Kristin Rapp

"Plåsterpojken", Anna Sjons Nilsson

"Plåsterpojken", Anna Sjons Nilsson


2013

Plats: Campus USÖ, innervägg i entréhall
Konstnär: Fredrika Linder
Titel: W
Teknik: Blåst glas, plexiglas, diodtejp
Projektledare: Karin Jarlborg/ Kristin Rapp

"W" (detalj), Fredrika Linder

"W" (detalj), Fredrika Linder

 

Plats: Campus USÖ, entrétorg
Konstnär: Torbjörn Johansson
Titel: Källan är
Teknik: Rainbowlaminerat planglas
Projektledare: Karin Jarlborg/ Kristin Rapp

"Källan Är", Torbjörn Johansson

"Källan Är", Torbjörn Johansson


2012

Plats: Karlskoga lasarett, Akutmottagning
Konstnär: Mikael Göransson
Titel: Samma skog
Teknik: Grafisk betong
Projektledare: Karin Jarlborg

"Samma skog", Mikael Göransson

"Samma skog", Mikael Göransson

 

Plats: Universitetssjukhuset, Örebro, O-hus v1
Konstnär: Ove Carlsson
Titel: Abstract mind game I och II
Teknik: Digitalprint på planglas
Projektledare: Karin Jarlborg

"Abstract mind game I" (detalj), Ove Carlsson

"Abstract mind game I" (detalj), Ove Carlsson

 

Plats: Karlskoga lasarett, trapphus till hus 07
Konstnär: Göran Persson
Titel: Växtkraft
Teknik: Cortenstål, laserskuren
Projektledare: Karin Jarlborg

"Växtkraft", Göran Persson

"Växtkraft", Göran Persson


2011

Plats: Universitetssjukhuset Örebro, Hus V, Ortopedteknik
Konstnär: Mats Olofgörs
Titel: Hägg, syrén, schersmin och fläder
Teknik: Mobil med vattenskuret glas
Projektledare: Karin Jarlborg

"Hägg, syrén, schersmin och fläder" (detalj), Mats Olofgörs

"Hägg, syrén, schersmin och fläder" (detalj), Mats Olofgörs

 

Plats: Laxå vårdcentral, Gläntan seniorboende
Konstnär: Sivert Lindblom
Titel: Urna I - II
Teknik: Gjutjärn
Projektledare: Karin Jarlborg

"Urna II", Sivert Lindblom

"Urna II", Sivert Lindblom

 

Plats: Karlskoga lasarett, Kvinnokliniken Avdelning Q
Konstnär: Annika Rydenstam
Titel: Förebilder
Teknik: Mosaik
Projektledare: Karin Jarlborg

"Förebilder" (detalj), Annika Rydenstam

"Förebilder" (detalj), Annika Rydenstam

 

Plats: Lindesbergs lasarett, Intensivvårdsavdelningen
Konstnär: Monica Larsson
Titel: Å, Felix
Teknik: Fotografier överförda till klinkerplattor
Projektledare: Karin Jarlborg

"Felix", Monica Larsson

"Felix", Monica Larsson

 

Plats: Universitetssjukhuset, Örebro, V-hus v3
Konstnär: Fredrika Linder
Titel: Inre landskap
Teknik: Glas, akrylglasinstallation och diodtejp
Projektledare: Karin Jarlborg

"Inre landskap", Fredrika Linder

"Inre landskap", Fredrika Linder


2010

Plats: Lindesbergs lasarett, Närpsyk LBG Rehab
Konstnär: Johan Ledung
Titel: dott. (punkt) kom
Teknik: Olja på akrylglas
Projektledare: Karin Jarlborg

"Dott.kom", Johan Ledung

"Dott.kom", Johan Ledung


Plats:
Universitetssjukhuset Örebro, Hus O, Röntgen Pet CT
Konstnär: Annika Svensson
Titel: Utan titel
Teknik: Kakelugn med handtryckta lerkakel och inmonterad värmekabel.
Projektledare: Karin Jarlborg

Kakelugn "Skogsbjörnmossa", Annika Svensson

Kakelugn "Skogsbjörnmossa", Annika Svensson

Hade du nytta av innehållet på denna sida?

Senast uppdaterad: den 19 maj 2021