Neurofysmottagning Universitetssjukhuset Örebro
M-huset
Södra Grev Rosengatan
Örebro
Visa på karta
Om du har ett planerat besök till någon av våra mottagningar vid neuro- och rehabmedicinska kliniken och har symtom på till exempel;
- ont i halsen
- luftvägssymtom
- hosta
- nysningar
- allmän sjukdomskänsla
ber vi dig att avboka besöket oavsett hur snart inpå du har ditt besök. Du kommer inte att debiteras för sen återbudsavgift tills vidare.
Om du har symtom och inte kan avstå ditt besök, ta kontakt (telefonledes, www.1177.se ) med din vårdmottagning och rådgör.
För att minska risken för smitta ser vi helst att du kommer ensam till besöket och närstående får vänta utanför. Undantag kan göras för närstående som är med för att hjälpa dig som patient.
På neurofysiologiska mottagningen utförs undersökningar och analyser av funktion nervsystemet.
Med de olika metoderna för att mäta svaga elektriska signaler i nervsystemet kan man avgöra om funktionen är normal eller inte. Resultaten från våra undersökningar används för att ställa rätt diagnos och/eller för att följa ett förlopp under exempelvis behandling.
Aktuellt om corona / covid-19
Aktuellt om vård och hälsa
Telefonnummer
019-602 21 07Telefontider
Måndagar 08:00-09:30
Tisdagar 08:30-09:30
Torsdagar 08:00-09:00
Fredagar 09:30-10:30
Öppettider
Måndag-Torsdag 08:00-16:00
Fredagar 08:00-15:00
Besöksadress
M-huset Södra Grev Rosengatan ÖrebroPostadress
Universitetssjukhuset Örebro701 85 Örebro

Remiss krävs
För att få komma till mottagningen behöver du först få en bedömning från exempelvis din läkare på vårdcentralen. Hen skickar sedan remissen till oss och du får en bekräftelse på att vi har tagit emot den.
Sömnenheten tar emot patienter på remiss med: misstänkt sömnproblematik och/eller överdriven dagtrötthet för bedömning, utredning och i lämpliga fall även behandling. Verksamheten består dels av en öppenvårdsmottagning och dels av specifika laborativa undersökningar.
Undersökningar som utförs på dagtid
MSLT (multiple sleep latency test)
MWT (maintenance of wakefulness test)
AAT (alpha attenuation test)
Undersökningar som utförs på natten
Polysomnografi
Sömnapnéscreening
Är du vårdgivare/remittent?
Sömnenheten
Sömnenheten tar på remiss emot patienter med misstänkt sömnproblematik och/eller excessiv dagtrötthet för bedömning, utredning och i tillämpliga fall även behandling. Verksamheten består dels av en öppenvårdsmottagning och dels av specifika laborativa undersökningar.
Undersökningar som utförs på dagtid
- MSLT (multiple sleep latency test)
- MWT (maintenance of wakefulness test)
- AAT (alpha attenuation test)
Undersökningar som utförs på natten
- Polysomnografi
- SömnApneScreening
Frågor om din behandling
Har du frågor om din medicinering eller behandling ska du kontakta din mottagning. Det kan du göra genom mottagningens e-tjänster eller genom att ringa på telefontiden.
Observera att du inte ska mejla frågor om din behandling eftersom det handlar om känsliga och sekretessbelagda uppgifter! Genom att använda e-tjänsten Kontakta oss skyddas dina uppgifter.
Läs mer om hur dina uppgifter skyddas och hanteras i vården (1177.se)